Projekt prostych eleganckich wnętrz w ciepłych kolorach - to ponadczasowa klasyczna elegancja i piękne materiały jak drewno jesion i marmur w aranżacji wnętrz domu w Rzeszowie Zobacz projekt

Pokój dziecięcy - publikacja w CREAM

Pokój dziecięcy to szczególne miejsce, wymagające od nas dużego zaangażowania przy jego kreowaniu. Budujemy przecież dla naszego dziecka mały świat, oazę, w której może skryć się i czuć się bezpiecznie, oddać zabawie i swoim pasjom. Jest to pomieszczenie funkcjonujące równocześnie jako miejsce do nauki, zabawy i snu. W związku z tym pokój powinien być przede wszystkim funkcjonalny i wygodny.

 

Planując urządzenie pokoju naszej pociechy należy mieć na uwadze przede wszystkim fakt, że jest to miejsce, które wraz ze wzrostem i rozwojem dziecka będzie ulegało nieustannym przeobrażeniom.

ROZPLANUJ PRZESTRZEŃ
Początkowo pokój dla niemowlaka służy jako sypialnia i miejsce do pielęgnacji. Małe dziecko nie potrzebuje wielu mebli - najważniejsze jest bezpieczne łóżeczko. Przedszkolak oprócz wygodnego łóżka, szafek i półek potrzebuje wiele miejsca na zabawę, radosną twórczość i ekspozycję swoich prac. W pokoju ucznia zawęża się przestrzeń do zabawy na rzecz kącika do nauki. Najlepszym rozwiązaniem jest podzielenie pokoju dziecka na określone obszary spełniające swoje funkcje: strefa do nauki, zabawy i miejsce do spania. Nawet w najmniejszym pokoju można takie strefy wydzielić.
W przypadku starszego dziecka najważniejsze jest miejsce do odrabiania lekcji i nauki. Może być to stolik lub biurko, na którym musi znaleźć się wystarczająco dużo miejsca zarówno dla zeszytów i pomocy naukowych, jak i komputera, który coraz częściej stanowi element wyposażenia, nie tylko pomagając w nauce, ale służąc także do zabawy. Przy zakupie biurka należy zwrócić uwagę na jego kształt, wielkość i wysokość - powinno być dopasowane do wzrostu naszego dziecka. Dobrze jest wybrać mebel z możliwością regulacji jego wysokości, aby mógł "rosnąć" z naszą pociechą. Niewłaściwie dobrane sprzęty mogą spowodować poważne wady kręgosłupa u dzieci, dlatego warto zadbać o odpowiedniej wielkości biurko, a jego wysokość powinna być indywidualnie dobrana do wzrostu dziecka. Zaletą biurka jest to, że znajdują się w nim szuflady do przechowywania zeszytów, książek i akcesoriów szkolnych. Stolik natomiast optycznie wygląda lżej, co ma znaczenie w małych pokojach. Dlatego decydując się na takie rozwiązanie musimy zapewnić naszemu uczniowi dodatkowe miejsce do przechowywania skarbów, np. mobilne szafki na kółkach, które będzie można dowolnie ustawiać. Krzesło to kolejny istotny mebel w pokoju ucznia. Wysokość krzesła powinna być dobrana tak, aby siedzące dziecko miało nogi ugięte w kolanach pod kątem prostym, a całe stopy opierały się na podłodze. Oparcie powinno być regulowane i znajdować się na wysokości lędźwi.
W strefie sypialnianej najważniejsze jest oczywiście wygodne łóżko. Dobrym pomysłem są wkomponowane w mebel szuflady, co jest bardzo praktycznym rozwiązaniem, zwłaszcza w niewielkich pomieszczeniach. W takim schowku możemy przechowywać pościel nie tylko ze względów estetycznych cz porządkowych, ale przede wszystkim higienicznych.
Kącik do zabawy powinien zapewnić przestrzeń, w której dziecko będzie mogło swobodnie oddawać się swoim hobby oraz bawić z przyjaciółmi. Utrzymanie czystości ułatwią szafki i pojemniki, do których nasza pociecha będzie mogła wkładać zabawki. Meble naszego małego lokatora powinny być łatwe do utrzymania czystości i wykonane z wysokiej jakości materiałów zapewniających bezpieczne użytkowanie.
Dobrze urządzony pokój z właściwie rozplanowaną przestrzenią powinien sprzyjać nauce i skupieniu, dlatego nie może sprawiać wrażenia, że panuje w nim bałagan. Ma to być miejsce, które pomaga w odpoczynku i wyciszeniu przed snem. Sposób urządzenia pokoju, zastosowanie właściwych barw i dekoracji może wpłynąć stymulująco na rozwój dziecka, jego wyobraźnię, wyczucie estetyki. Zastosowanie naturalnych materiałów oraz zróżnicowanych faktur ma pozytywny wpływ na kształtujące się zmysły.
DOBIERZ ODPOWIEDNIE KOLORY
Planując kolorystykę wnętrza pokoju dziecięcego należy pamiętać o podstawowych zasadach komponowania barw. Kolor ma ogromny wpływ na psychikę człowieka. może uspokoić, wyciszyć lub dodać energii. Dobór kolorów potrafi również zmienić proporcje naszego wnętrza. Mały pokój będzie wyglądał na większy, jeśli wymalujemy go w jasnych i zimnych kolorach (błękity, zielenie, fiolety). Żółcienie, oranże i czerwienie wprowadzają dużo ciepła, ale w porównaniu do zimnych barw optycznie zmniejszają pomieszczenie. Jasne, pastelowe kolory nie męczą wzroku i nie rozpraszają uwagi, w związku z czym doskonale nadają się do pokoju naszych pociech.
Warto pamiętać o dodatkowych właściwościach barw: słoneczna żółcień to kolor, który sprzyja koncentracji, kojarzy się ze słonecznym ciepłem, poprawia humor i sprawia, że pokój wydaje się przytulny. Zielony i niebieski to kolory uspokajające, łagodzące stres. Najlepszym miejscem do zabawy, odpoczynku i nauki będzie wnętrze skomponowane z pastelowych, neutralnych kolorów. Należy również unikać jaskrawych barw i niepotrzebnych przedmiotów - zwłaszcza w pobliżu miejsca nauki, aby nie wprowadzać wrażenia chaosu i nieuporządkowanej przestrzeni. Intensywniejsze kolory można zastosować w dekoracyjnych dodatkach, takich jak poduszki czy zasłony.
Wybierając kolor do pokoju dziecka powinniśmy przede wszystkim zapytać naszą Księżniczkę lub wielbiciela Formuły 1 o jego ulubiony kolor, z którym będzie czuł się dobrze. Dla urozmaicenia wystroju można użyć tapety z ciekawym wzorem o bardziej intensywnej barwie, która ociepli pokój i nada wnętrzu indywidualnego charakteru. Spośród tapet najlepiej wybierajmy te, które łatwo wyczyścić, czyli zmywalne. Pamiętajmy jednak o tym, aby zachować umiar - wystarczy jedna eksponowana ściana. Podobna zasada odnosi się do bajkowych postaci, które mogą zagościć na ścianie pokoiku. Warto pamiętać o tym, że ulubieni bohaterowie naszego dziecka często się zmieniają, dlatego zostawić trochę farby na ich zamalowanie.
Pokoje maluszków można ozdobić dużymi wzorami, ale o delikatnych, pastelowych barwach. Maga to być malowane przy pomocy szablonów kształty lub dekoracje ze specjalnych naklejek ściennych. Będą przyciągały uwagę malucha, ale go nie zmęczą. Wraz ze wzrostem dziecka miejsce zabawek powinny zastępować elementy, które oprócz funkcji estetycznej będą ułatwiały dziecku naukę, a może rozwijały też nowe pasje. Kubusia Puchatka i jego przyjaciół z powodzeniem może zastąpić duży wydruk mapy świata lub nieba.
PAMIĘTAJ O OŚWIETLENIU
Zmieniające się potrzeby najmłodszego mieszkańca naszego domu powinniśmy mieć na uwadze zwłaszcza przy doborze oświetlenia. W przyjaznym dzieciom domu włączniki światła powinny znajdować się na wysokości 100-120cm. Podstawowymźródłem światła jest oświetlenie górne - można pomyśleć o kontakcie regulującym jego i ntensywność. W pokoju ucznia istotna jest lampa biurkowa, która jest niezbędna dla zapewnienia komfortu w miejscu nauki. Nad łóżkiem powinien znaleźć się kinkiet lub mała lampka nocna, którego nastrojowe światło będzie sprzyjać wyciszeniu przed snem.   Dobrym rozwiązaniem dla maluchów bojących się ciemności są mini lampki o delikatnym świetle, wpinane bezpośrednio do kontaktu. Ciekawy design opraw oświetleniowych sprawia, że coraz częściej są one również atrakcyjna ozdobą pokoju. Planując pokój dla naszego dziecka musimy pamiętać o spójności stylistycznej. Ważne, aby była to przestrzeń estetyczna, przyjazna, do której dzieci będą chętnie wracać, a także w której będą czuły się dobrze i bezpiecznie.