Projekt ultra ekskluzywnych wnętrz apartamentu w kamienicy w Krakowie z luksusowymi lampami i designerskimi meblami oraz drewnianym parkietem w jodłę z ciemnymi ścianami w stylu z nutą gothic i nowoczesnego glamour to najnowsze trendy z Mediolanu. Zobacz projekt

Gimnastyka z przestrzenią, Gazeta Krakowska

Gazeta Krakowska, red. Agnieszka Minecka, 9 luty 2006

Podczas urządzania małego mieszkania stajemy przed dylematem. Z jednej strony chcemy uzyskać jak najwięcej otwartej przestrzeni, stworzyć wrażenie przestronności i przejrzystości wnętrza. Z drugiej, na niewielkiej powierzchni musimy pogodzić interesy 2-3 osób, z których każda potrzebuje nieco prywatności. Nawet jeśli mieszkamy w pojedynkę spotykamy się z problemem funkcjonalnego podziału mieszkania. Jak zagospodarować niewielką przestrzeń i optycznie ją powiększyć, radzą Jolanta Smolarska i Magdalena Kidoń - architekci biura projektowego "jmsSTUDIO ". 

"Otwieraj zamiast dzielić"

Podstawowa zasada podczas projektowania "mieszkania w wersji mini" to "otwieraj zamiast dzielić". Likwidacja zbędnych podziałów poprzez usunięcie ściany oddzielającej niewielki przedpokój lub zamkniętą kuchnię otwiera przestrzeń mieszkalną i sprawia, że wydaje się ona optycznie większa. Jednak nie rezygnujemy z podziału funkcjonalnego, który osiągamy poprzez wyznaczenie stref o różnorodnym przeznaczeniu. Strefa kuchenna może łączyć się ze strefą jadalną i płynnie przechodzić w salon. Poszczególne strefy akcentujemy zmianami formalnymi- odmiennymi meblami, kolorystyką, oświetleniem lub choćby zmianą w ułożeniu posadzki. Wnętrze zyskuje na wielkości, a jednocześnie pozostaje podzielone pod względem funkcji. Jeśli nie chcemy całkowicie rezygnować z podziałów, dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie drzwi przesuwnych. Możemy pozostawiać je otwarte i wówczas mieć widok na całą przestrzeń mieszkalną lub zamykać uzyskując osobne pomieszczenie. Nie zajmują one tyle miejsca co klasyczne drzwi, a przestrzeń za nimi można dowolnie wykorzystać. Ścianę działową możemy także zastąpić wykonanym na wymiar zestawem szaf i półek.

Na ratunek skromnej przestrzeni

Przydatnym elementem niewielkiego mieszkania są różnorodne nisze w ścianach, w które możemy wstawić meble. Szafa wkomponowana w powierzchnię ściany nie zagraca wnętrza. Jest ukryta, a jednocześnie można w niej wiele zmieścić. Wydzielamy także strefę audio na sprzęt grający w jednej z niszy. Kolejna może posłużyć nam na półki z książkami. Wydzielanie stref może być umowne. Podział funkcjonalny powinien być zmienny w czasie. Służą temu mobilne, lekkie meble, które po spełnieniu swojej funkcji możemy z łatwością schować lub przesunąć na bok. Stół jadalny na kółkach może w odpowiednich porach dnia wyznaczać część jadalną, ale pod wieczór - gdy potrzebujemy więcej przestrzeni w salonie i strefa spożywania posiłków jest zbędna, odstawiamy go na bok. Podobnymi zasadami kierujemy się podczas urządzania łazienki. Pralka- element, którego nie trzeba eksponować, może być wbudowana w linię szafek, dzięki czemu nie zajmuje dodatkowej powierzchni. Zamiast klasycznego brodzika, prysznic może stanowić jedną wypłytkowaną przestrzeń z podłogą. Również w łazience możemy wprowadzić podział na strefy zaakcentowane oświetleniem - inne światło przy lustrze, tam gdzie robimy codzienną higienę, a inne przy wannie czyli w strefie relaksu. Asymetryczna wanna narożna wypełnia kąt, który trudno byłoby zagospodarować w inny sposób.

Prosty i lekki styl

Warto wykorzystać magiczne właściwości lustra, dzięki którym modyfikujemy wielkość pomieszczenia. Wypełnienie całej ściany lustrzanymi przesuwnymi drzwiami, za którymi kryje się szafa lub garderoba sprawia, że wnętrze wydaje się przestronniejsze. W wąskim korytarzu umieszczenie lustra na dłuższej ścianie stwarza złudzenie, że wnętrze jest dwa razy szersze. Jednak przy operowaniu lustrzanym odbiciem warto uważnie wybrać miejsca, które mają być odbijane. Dublowanie przestrzeni nieestetycznej lub takiej, w której często pojawia się nieporządek nie jest dobrym rozwiązaniem. W niewielkim mieszkaniu powinny dominować kolory jasne i stonowane. Nie oznacza to, że mamy rezygnować z całej palety barw, jednak wybierajmy odpowiednie odcienie. Chłodna kolorystyka sprawia wrażenie oddalenia powierzchni. Natomiast ściana w ciepłej tonacji optycznie się do nas "zbliża". Barwy ciemne i mocno natężone spowodują, że małe mieszkanie będzie się wydawać jeszcze mniejsze. Jeśli chodzi o formy i materiały zastosowane w niewielkim wnętrzu, podstawową zasadą jest prostota. Duża ilość elementów dekoracyjnych wywoła poczucie natłoku. Lepiej więc zrezygnować ze stylizacji małego mieszkania, a drobne elementy dekoracyjne zestawiać na zasadzie kontrastu z powierzchniami gładkimi. Nie oznacza to jednak, że nie mamy pola manewru. W ramach oszczędnej estetyki mamy do wyboru wiele wariacji . Możemy zastosować kształty geometryczne lub miękkie, opływowe linie. Możemy zdecydować się na dowolny styl. Bądźmy jednak konsekwentni. Żeby uniknąć wrażenia chaosu, warto zadbać o jednolitość stylową niewielkiego wnętrza Światło odgrywa w małym mieszkaniu ogromną rolę. Można dzięki niemu stworzyć ciekawą przestrzeń nawet jeśli pozostałe elementy odznaczają się prostotą i ascetyzmem. Ciekawym rozwiązaniem jest połączenie dwóch systemów oświetlenia- funkcjonalnego, używanego w celach praktycznych np. podczas pracy i "nastrojowego", budującego klimat wnętrza. Światło można również wykorzystać do podziału otwartej powierzchni, wyznaczenia w niej strefy pracy i strefy relaksu. Odpowiedni dopływ światła przy biurku zastąpimy wówczas po pracy miękkim, ciepłym, rozproszonym doświetleniem stwarzającym możliwość komfortowego wypoczynku.