Projekt ultra ekskluzywnych wnętrz apartamentu w kamienicy w Krakowie z luksusowymi lampami i designerskimi meblami oraz drewnianym parkietem w jodłę z ciemnymi ścianami w stylu z nutą gothic i nowoczesnego glamour to najnowsze trendy z Mediolanu. Zobacz projekt

Mieszkanie w wersji mini, Gazeta Krakowska

Gazeta Krakowska, red. Agnieszka Minecka, 16 luty 2006

W niewielkim mieszkaniu obowiązuje kilka podstawowych zasad. Jeśli będziemy się ich trzymać, nie tylko optycznie "powiększymy" niewielką przestrzeń, ale także uczynimy przebywanie w niej prawdziwą przyjemnością.

Magia lustrzanego odbicia

Warto wykorzystać magiczne właściwości lustra, dzięki którym modyfikujemy wielkość pomieszczenia. Wypełnienie całej ściany lustrzanymi przesuwnymi drzwiami, za którymi kryje się szafa lub garderoba sprawia, że wnętrze wydaje się przestronniejsze. W wąskim korytarzu umieszczenie lustra na dłuższej ścianie stwarza złudzenie, że wnętrze jest dwa razy szersze. Łazienka z obszernym lustrem również sprawia wrażenie przestronniejszej. Jednak przy operowaniu lustrzanym odbiciem warto uważnie wybrać miejsca, które mają być odbijane. Dublowanie przestrzeni nieestetycznej lub takiej, w której często pojawia się nieporządek nie jest dobrym rozwiązaniem.

Gra kolorów

W niewielkim mieszkaniu powinny dominować kolory jasne i stonowane. Nie oznacza to, że mamy rezygnować z całej palety barw, jednak wybierajmy odpowiednie odcienie. Chłodna kolorystyka sprawia wrażenie oddalenia się powierzchni. Natomiast ściana w ciepłej tonacji optycznie się do nas "zbliża". Barwy ciemne i mocno natężone spowodują, że małe mieszkanie będzie się wydawać jeszcze mniejsze. Najlepszym wyborem będzie więc biel, jasne pastele lub ecru. Łazienka w łagodnej tonacji wyda się większa i bardziej uporządkowana. Jednolitość zamiast chaosu Jeśli chodzi o formy i materiały zastosowane w niewielkim wnętrzu, podstawową zasadą jest prostota. Duża ilość elementów dekoracyjnych wywoła poczucie natłoku. Lepiej więc zrezygnować ze stylizacji małego mieszkania, a drobne elementy dekoracyjne zestawiać na zasadzie kontrastu z powierzchniami gładkimi. Nie oznacza to jednak, że nie mamy pola manewru. W ramach oszczędnej estetyki mamy do wyboru wiele wariacji . Możemy zastosować kształty geometryczne lub miękkie, opływowe linie. Możemy zdecydować się na dowolny styl. Bądźmy jednak konsekwentni. Żeby uniknąć wrażenia chaosu, warto zadbać o jednolitość stylową niewielkiego wnętrza.Wnętrze kształtowane światłem Światło odgrywa w małym mieszkaniu ogromną rolę. Można dzięki niemu stworzyć ciekawą przestrzeń nawet jeśli pozostałe elementy odznaczają się prostotą i ascetyzmem. Ciekawym rozwiązaniem jest połączenie dwóch systemów oświetlenia- funkcjonalnego, używanego w celach praktycznych np. podczas pracy i "nastrojowego", budującego klimat wnętrza. Światło można również wykorzystać do podziału otwartej powierzchni, wyznaczenia w niej strefy pracy i strefy relaksu. Odpowiedni dopływ światła przy biurku zastąpimy wówczas po pracy miękkim, ciepłym, rozproszonym doświetleniem stwarzającym możliwość komfortowego wypoczynku. Podobnie możemy podzielić oświetlenie w łazience- intensywniejsze przy lustrze, w którym robimy makijaż i codzienną toaletę, bardziej intymne, nastrojowe w miejscu, gdzie bierzemy kąpiel.