Projekt ultra ekskluzywnych wnętrz apartamentu w kamienicy w Krakowie z luksusowymi lampami i designerskimi meblami oraz drewnianym parkietem w jodłę z ciemnymi ścianami w stylu z nutą gothic i nowoczesnego glamour to najnowsze trendy z Mediolanu. Zobacz projekt

Kameralny kąt do spania, Gazeta Krakowska

Gazeta Krakowska, red. Agnieszka Minecka, 9 marzec 2006 W ostatnim artykule z cyklu o mieszkaniach w wersji mini prezentujemy maleńką sypialnię zaprojektowaną przez jmsSTUDIO. Architekci wnętrz Jolanta Smolarska i Magdalena Kidoń były zmuszone naprawdę pogimnastykować się z przestrzenią. Ale uzyskane efekty robią wrażenie.

Powrót do podziałów

Mała sypialnia jest częścią kawalerki. Pozostała część mieszkania to otwarty pokój połączony z aneksem kuchennym. Młody właściciel chciał wygospodarować nieco miejsca na intymną przestrzeń do spania i oddzielić ją od części dziennej. Zasada "otwieraj, zamiast dzielić" nie znalazła tu zastosowania. Trzeba było wykazać się pomysłowością, aby podział nie zepsuł efektu całości.

Ścianka w japońskim stylu

Sypialnię od pokoju oddziela szklana ściana stylizowana na ściankę japońską. Jasne mleczne szkło przydaje wnętrzu lekkości, a także wpuszcza światło do maleńkiego pokoiku pozbawionego okna. Zastosowanie odpowiedniego rodzaju podwójnych szyb sprawia, że spełnia ona warunki akustyczne. Nie jest także transparentna, więc zgodnie z życzeniem otrzymaliśmy dwa odrębne pomieszczenia

Lekkie formy

Poza tym odważniejszym akcentem, w sypialni dominuje stonowana kolorystka szarości. Komponuje się ona z elementami metalowymi. Metal i konstrukcje aluminiowe należą do form lekkich. Dlatego w niewielkim wnętrzu lepiej sprawdzają się od masywnego drewna.

Oryginalna dekoracja

Właściciel chciał aby wnętrze miało charakter nowoczesny, myślał o zawieszeniu na ścianie wielobarwnego graffiti. Ale z dekoracją tak małej przestrzeni trzeba uważać. Jedyną powierzchnią, którą można wykorzystać w celach estetycznych jest ściana za łóżkiem. Reszta musi być funkcjonalnie zagospodarowana. Tam właśnie umieszczono ozdobę - twarz mężczyzny wyciętą ze styroduru. To rodzaj twardej wielowarstwowej pianki, w której odpowiednie nacięcia daję efekt przestrzennej gry wypukłości. Światło z niewielkich lampek halogenowych nierównomiernie oświetla dekorację. Powstają dzięki temu plamy światła i cienia. Całość dodaje sypialni przestronności i tworzy niepowtarzalny kameralny klimat.

Łączenie funkcji

Podczas urządzania mini-sypialni obowiązuje zasada funkcjonalnego wykorzystania wszelkich płaszczyzn i sprzętów. Szafa schowana we wnęce w ścianie nie zajmuje dodatkowej powierzchni. Przesuwane drzwi są wykonane z mlecznego szkła, które nawiązuje do japońskiej ścianki. Łóżko wypełniające prawie całą przestrzeń może być wykorzystane jako rodzaj niskiego siedziska. Dlatego drewniane oparcie zastąpiono miękkim. Po rozłożeniu poduch można oprzeć się o ciepłą ścianę.