Projekt prostych eleganckich wnętrz w ciepłych kolorach - to ponadczasowa klasyczna elegancja i piękne materiały jak drewno jesion i marmur w aranżacji wnętrz domu w Rzeszowie Zobacz projekt

Mieszkanie na poddaszu czyli estetyczne i funkcjonalne pomysły na pomieszczenia ze skosami

Wydawnictwo "Krakowski Rynek Nieruchomości" opublikowało w najnowszym numerze kolejny artykuł naszego autorstwa. 

Zapraszamy do lektóry artykułu: 

Mieszkanie na poddaszu – estetyczne i funkcjonalne rozwiązania ...

 Wersję pdf. artykułu można pobrać  TUTAJ

Z koleji pod poniższym LINKIEM można pobrać zały najnowszy numer czasopisma w wersji pdf.

Najgorsze mieszkanie_ to mieszkanie w skosie, mieszkanie na poddaszu!

Zimno, ciemno, dużo schodów do pokonania, to właśnie dlatego właściciele pałaców rezydencji kamienic umieszczali na strychach i poddaszach służbę. Najlepszą kondygnacją, było pierwsze piętro. Jeśli przespacerujemy się po ulicach Krakowa, przypatrzymy się kamienicą na ulicach Krakowskiej, Legionów Piłsudskiego, Dietla, Sebastiana, Kalwaryjskiej i wielu innych ulic w centrum, z pewnością dostrzeżemy pewną zasadę. Okna na pierwszym piętrze są duże, okazałe nierzadko z największą ilością zdobień i detali, okna na drugim piętrze są już skromniejsze, a poddasza jakby niewidoczne.

proejkt wnętrz pokoju dla dziecka nastolatka na poddaszu z pomysłem na grafikę auta

Osoby pracujące: kucharki, pokojowe, sprzątaczki, lokaje byli niegdyś mieszkańcami poddaszy. W głowie mam jeszcze obrazy francuskiej cyganerii, mieszkań na osławionym Montmartre. Mieszkania były Ciasne, brudne ale tanie. Jeszcze nie tak dawno mieszkańcami poddaszy byli artyści, służba domowa i osoby o niskich dochodach, często z nizin społecznych.

Myślę o tym z uśmiechem przypominając sobie wiele pięknie urządzonych obecnie wnętrz mieszkań, apartamentów hotelowych na poddaszach, które widziałam czy jako projektant miałam okazje zaprojektować.

projekt wnętrz łazienki na poddaszu ze skosami pomysł na małą łazienkę Kraków

 

Odrobina Nieba _ Oczywiście to tylko metafora, poddasza mają coś o czym wielu mieszkańców dzisiejszych miast i miasteczek marzy – widok na niebo a przy odrobinie szczęścia nawet dostęp do gwiazd. Bardzo często przy przebudowach, adaptacjach nie ma możliwości zmieniać elewacji frontowych lub ingerencja w elewacje może być nieznaczna. Adaptując poddasze architekt musi odpowiednio doświetlić wnętrza. Dzięki ciekawym rozwiązaniom okien dachowych, okien kolankowych a nawet okien dachowych balkonowych można w ciekawy sposób zaaranżować poddasze i dobrze je doświetlić.

Właściwe doświetlenie poddaszy jest ważne nie tylko przy adaptacji historycznych budynków, także jest kluczowe dla domów jednorodzinnych, budynków mieszkalnych wielorodzinnych czy wnętrz usługowych. To co może być uznane za mankament, może stać się  atutem każdej przestrzeni.

projekt wnętrz sypialni z dużym łóżkiem na poddaszu ze skosem w małej sypialni ze skosem

 

Strach _ To uczucie towarzyszy wielu naszym klientom. Czy uda się dobrze urządzić poddasze, czy skosy nazbyt nie pogorszą funkcjonalności mieszkania? Czy wnętrza nie będą się przegrzewać? Oczywiście jeśli ścianka kolankowa ma mniej niż metr, pewnie lepiej będzie ją zabudować meblami albo zamknąć lekka ścianką aby nie mieć ciemnych kątów do sprzątania. Poddasza można ciekawie zaaranżować, wykorzystać niskie przestrzenie na schowki i magazyny tak aby wyższa część mieszkania była przeznaczona dla ludzi nie rzeczy. Meble w zabudowach mogą znakomicie wyglądać i świetnie pełnić swoją funkcję. W jednym z projektowanych przez nas  mieszkań w którym ścianka kolankowa była bardzo niska schowaliśmy w zabudowie łóżko. Dzięki czemu sypialnia w ciągu dnia jest przestronna i przestrzenna a i problem zaścielania łóżka rozwiązuje się sam.

Niezwykle ważne jest aby zwrócić uwagę, kupując mieszkanie na poddaszu czy adaptując poddasze, na kwestie izolacji termicznej dachu i parametry okien dachowych. Poddasze może ale nie musi generować problemy pod kątem przegrzewania się pomieszczeń. Warto zainwestować w rolety zewnętrzne, okna z szybami ograniczającymi efekt nagrzewania się pomieszczeń. Należy przeanalizować, czy wnętrza są prawidłowo wentylowane. Kolejną kwestią na którą należy zwrócić uwagę jest zaleganie śniegu na oknach. Okna które mają dobre parametry izolacyjne nie nagrzewają się co za tym idzie zalegający śnieg nie topnieje. Oczywiście i na to są rozwiązania takie jak : śniegołapy czy szyby podgrzewane elektrycznie. Najważniejsze jest aby mieć świadomość z wyzwań czy zagrożeń i kupując mieszkanie na poddaszu wiedzieć na co zwrócić szczególną uwagę.

projekt wnętrz dużego apartamentu ze skosami na poddaszu zabytkowej kamienicy w Krakowie

 

Jak urządzić poddasze? Odpowiedź może trywialna ale najbardziej oczywista. Poddasze powinniśmy urządzić dobrze, zgodnie z potrzebami  przyszłego mieszkańca i z pewnością funkcjonalnie. Mieszkanie na poddaszu może być nowoczesne, może być bardziej tradycyjne, może być kolorowe lub monochromatyczne.

Oczywiście jeśli marzy nam się pałac, wielkie żyrandole, gzymsy, pilastry, sztukaterie to być może poddasze, szczególnie jeśli jest nisko, nie jest najlepszym wyborem do wnętrz o takich charakterze.

Jeśli urządzamy wnętrza mieszkania pod wynajem lub wnętrza hotelowe, powinniśmy myśleć o bardziej uniwersalnych rozwiązaniach, bez osobistych akcentów, agresywnych kolorów czy form. Z zasady powinny być to wnętrza łatwiejsze do zaakceptowania przez większą grupę osób, chyba że mamy docelowego odbiorcę i do niego adresujemy nasze rozwiązania.

Zawsze warto wykorzystywać i podkreślać atuty każdego wnętrza, mogą to być: piękne okna, schody, czasami warto wykorzystać jako element graficzny, dekoracyjny, więźbę czy widoczne elementy  konstrukcyjne.

Ogranicza nas tylko bezmiar naszej wyobraźni i...................tylko czasami budżet :)

sypialna inspirowana estetyką japońską projekt wnętrza na poddaszu sypalnia z wanną i łużkiem chowanym

proejkt wnętrz sypialni na poddaszu inspirowanej estetyką japońską z wysuwanym łóżkiem

tekst: mgr inż. arch Jolanta Smolarska

projekty: zespół architektów jmsSTUDIO

zdjęcia: mgr inż. arch Michał Smolarski