Apartament Kinky - to Projekt Unikatowych Wnętrz Pokoju Seks Room do zabaw intymnych oraz erotycznych - Sex room to wnętrze kontrastowe i ostre w wyrazie z elementami Kinky BDSM - Zobacz projekt

Lastryko rządzi !

Rok 2019 -Lastryko a właściwie Terazzo bo tak nazywa się włoski odpowiednik, wdarło się na salony i ani myśli szybko znikać.

To właśnie w 2019 na targach wyposażenia wnętrz Salone de Mobile w Mediolanie terazzo pojawiło się na bardzo wielu ekspozycjach.

Prawie w każdej sali odnaleźć można było ten nietuzinkowy materiał w różnych skalach i kolorach oraz materiałach i fakturach imitujących ten wzór a raczej wzory.

Bo terazzo nie jedno ma imię i nie pod jedną postacią nam się przedstawia.

I jak pokazał rok 2020 lastriko to absolutny hot trend, który zostanie z nami na dłużej.

Jeśli jeszcze ktoś go nie zna koniecznie przeczytajcie ten artykuł a być może i w waszych domach lastryko będzie rządzić.

nowoczesny projekt wnętrz z lastryko w Kraków

Na początek kilka słów o naszym terazzo. Co to za materiał i skąd się wziął?

Terazzo znane było już w starożytnym Rzymie ale na popularności zyskał w XIV wieku w Wenecji, kiedy to kawałki marmuru łączono z gliną a następnie w wapnem by na końcu kolor mieszanki utrwalić poprzez dodanie koziego mleka. Ten specyficzny produkt chociaż wydawać by się mogło mało wytrzymały przetrwał do naszych czasów i możemy go podziwiać na posadzkach w Weneckich pałacach.

lastryko zawsze modne powraca do projektów wnętrz

Takie były początki terazzo . W XIX wieku kiedy wynaleziony został cement portlandzki to właśnie on zastąpił organiczne spoiwo. W formie posadzek w szczególności w budynkach użyteczności publicznej terazzo na powrót znalazło zastosowanie w momencie kiedy beton szlifowany był na wysoki połysk poprzez zastosowanie szlifierek elektrycznych.

W okresie modernizmu międzywojennego architekci bardzo chętnie stosowali ten wytrzymały i trwały materiał tworząc jednolite posadzki w projektowanych wnętrzach.

lastryko w projektach wnętrz

Kolejny renesans terazzo przeżywało w latach 60 i 70 kiedy to projektanci upodobali sobie ten materiał wykorzystując go również we wnętrzach mieszkalnych. To historia terazzo a co z naszym polskim lastriko lub lastryko?

Trzeba przyznać, że okres PRL-u nie wpłynął pozytywnie na dobry piar tego materiału. W polskich warunkach głównym składnikiem dodawanym do lastryko zamiast marmuru jak we Włoszech były kawałki bazaltu i granitu w postaci drobnego grysu łączonego z białym cementem. Efekt końcowy to szaro-bura masa ,która pojawiała się nie tylko na posadzkach, schodach i parapetach ale również jako materiał na nagrobki oraz pomniki.

Jednym słowem było szaro i ponuro i z włoskim odpowiednikiem nasze lastryko miało niewiele wspólnego. Każdy kto jest w takim wieku by pamiętać czasy Prl-u pamięta również lastriko -materiał ten nie budził pozytywnych skojarzeń.

lastryko powraca w ekskluzywnych projektach wnętrz z lastryko

Ale to już przeszłość. Dzisiaj lastryko wraca w wielkim stylu. Do wyboru mamy przede wszystkim dwa rodzaje samego lastryko:

-Lastryko żywiczne

-lastryko cementowe

W pierwszym terazzo głównym spoiwem jest żywica epoksydowa lub poliuretanowa. Do spoiwa dodawane są kawałki kruszywa: bazaltu, granitu, marmuru ale również fragmenty szkła czy luster. Poprzez zastosowanie natomiast barwników łatwo uzyskać dowolny kolor terazzo co w połączeniu z kruszywem daje nieskończone możliwości.

W terazzo cementowym spoiwem jest cement a jako główne kruszywa wykorzystuje się kawałki granitu, bazaltu i rzadziej marmuru. Sam cement jest biały lub szary co wpływa na efekt końcowy produktu. Lastryko cementowe najczęściej szlifowane jest na wysoki połysk.

Ale ogromna popularność tego produktu przełożyła się również na zainteresowanie ze strony branży wnętrzarskiej. Producenci wykorzystując modne na lastriko zaoferowali szeroką gamę produktów, które imitują ten materiał. Na rynku pojawiły się całe kolekcje płytek ceramicznych imitujących lastryko, blaty kuchenne i łazienkowe czy konglomeraty.

Ale to nie wszystko! Niepowtarzalny wzór lastriko pojawił się również na innych elementach wyposażenia wnętrza. Tapety, tkaniny a nawet drewno. Lastryko jest już wszędzie i wszędzie prezentuję się świetnie.

Na uwagę zasługują szczególnie płytki ceramiczne bo to na nich wzór terazzo pojawiał się najczęściej stając się jednym z głównych trendów w projektowaniu łazienek.

Mnogość wzorów, kolorów a także formatów i kształtów sprawiła, że projektanci pokochali lastryko .

Poniżej prezentujemy kilka wybranych i naszym zdaniem najciekawszych propozycji płytek ceramicznych z motywem lastryko. Jest w czym wybierać.

Dla wybrednych i szukających niepowtarzalnych i wyjątkowych wzorów designerzy i producenci przygotowali całą gamę propozycji, które zadowolą każdego a z łazienki uczynią prawdziwe hot miejsce. 

41 zero 42 kolekcja SUPREME

41 zero 42 kolekcja SUPREME

 Fioranese kolekcja GHIAIA

Fioranese kolekcja GHIAIA

Arcana kolekcja STRACCIATELLA

Arcana kolekcja STRACCIATELLA

Baerwolf kolekcja FLAKES KEBaerwolf kolekcja FLAKES KE

Florim -Casa dolce Casa kolekcja ARTWORK

Marazzi kolekcja GRANDE MARBLE LOOK -GHIARA PALLADINA

 

Autor Artykułu: 

mgr. sztuki architekt wnętrz Joanna Kawecka

jmsSTUDIO - ARCHITEKCI

ŹRÓDŁA GRAFIK WYKORZYSTANYCH W ARTYKULE: 

https://www.invenicetoday.com/musei/Musei-Civici/Museo-di-Palazzo-Ducale-Venezia/Sala-delle-Quattro-Porte.htm#.YBquYuhKiUk

https://palazzoducale.visitmuve.it/it/il-museo/percorsi-e-collezioni/appartamento-doge/sale-appartamento/attachment/scudieri-2/

https://www.gdynia.pl/zabytki/aktualnosci-3,3709/gdynskie-konserwacje-posadzki-z-lastryka,550740

http://mojakreatywnaplaneta.blogspot.com/2017/09/renowacja-tzw-salcesonu-czyli-sposob-na.html

https://rpkdiament.pl/uslugi/renowacja-schodow/

https://www.carrea.pl/oferta/lazienka/plytki/kolekcje/kolekcja-fioranese-ghiaia

https://www.arcanatiles.com/pl/produkty/porcelanowe/603-STRACCIATELLA-80X80

https://baerwolf.com/pl/product-pl/?id=2009

https://www.florim.com/en/casadolcecasa-casamood/collection/artwork/

https://www.carrea.pl/produkty/supreme-60x120-plytki-imitujace-marmur-14009