Postanowiłam zebrać swoje ulubione, sprawdzone techniki aranżacji mebli, z których często korzystam.
Jest to zbiór prostych porad, które mogą okazać się dla Ciebie przydatne jeżeli jesteś na etapie urządzania czy remontu mieszkania.
Zapraszam do lektury, a jeżeli któraś porada była dla ciebie pomocna, zapraszam do komentowania i podesłania zdjęć z realizacji w oparciu o moje podpowiedzi :)
1 Stolik pomocniczy i komoda / konsola w 1 linii. Idealnie jest wykonać taki projekt wspomnianych mebli, aby nie było różnic w głębokościach i wysokościach co znacznie zwiększa ich funkcjonalność i estetykę wnętrza.
2 Wysokie szafki i kolumny kuchenne najlepiej pozostawić za plecami wchodzącej osoby, ponieważ w pomieszczeniu jest wtedy więcej światła i powietrza.
3 W małych łazienkach dobrze jest przechowywać w obszarze nad instalacjami, np. nad piecykiem, pralką - którą można zabudować czy w płytkiej szafce nad stelażem miski ustępowej, oczywiście jeśli okoliczności i komunikacja nie przeszkadzają.
4 Szafki z lustrami na frontach, zlokalizowane w wąskich korytarzach optycznie je poszerzają;
5 Półki wokół telewizora, pomogą, jeśli masz w tym miejscu ścianę lub kolumnę. Jest to dobry pomysł jeśli nie ma miejsca na klasyczną szafkę RTV.
6 Kuchnia, częściowo lub całkowicie bez szafek ściennych, wygląda na łatwiejszą wizualnie. Zwykle w takich opcjach albo klient jest minimalistą pod względem przechowywania, albo w innej części kuchni należy zadbać o dużo zamkniętych schowków.
7 Kiedy musisz umieścić kuchnię i strefę telewizyjną w jednej linii, spróbuj zrobić to solidną, dekoracyjną przegrodą. Pomysł z ozdobną przegrodą świetnie sprawdza się również z sofą, która znajduje się obok kuchni.
8 Dzięki telewizorowi w jednej linii z miejscem pracy, doskonale można połączyć te dwie funkcje.
9 Szafy z pawlaczami wokół drzwi. Nigdy nie jest za dużo miejsca do przechowywanie, dlatego pawlacze się przydają. Ta technika działa też świetnie, jeśli chcesz zmienić i poprawić proporcje pomieszczenia (skrócić je optycznie) .
10 Jeśli nie ma wystarczająco dużo miejsca, a potrzebny jest również regał, to można zrobić to w części z szafą, tutaj ważne jest, aby pamiętać, że różne głębokości należy dopasować meblami lub konstrukcją, korpus głęboki na 60cm nie będzie zbyt wygodny w użyciu.
11 Biurko - miejsce pracy, zawsze trzeba lokować naprzeciwko okna. Dużo światła wpada nam wtedy na strefę roboczą i pasuje zarówno dla osób praworęcznych, jak i leworęcznych.
12 Ludziom nie zawsze łatwo jest usiąść na czyimś łóżku, a w małych mieszkaniach typu studio, często nie ma miejsca i na łóżko i na sofę. Bardzo pomocne jest łóżko wykonane wizualnie jak sofa, lub materac w zabudowie chowany na ścianie i otwierany nad sofą. Ściana jest wtedy chroniona, a 2 boki pozwalają na wybranie wygodnej pozycji głowy podczas snu. Ponadto taki układ łóżka zwalnia miejsce na podłodze w małym pomieszczeniu , zwłaszcza gdy zastosujemy małą sofkę na której dzięki temu zabiegowi nie musimy spać. .
13 Zawsze warto zastosować 2 rodzaje oświetlenia nocnego: jedno funkcjonalne, drugie dekoracyjne;
14 Jeśli po bokach łóżka nie ma miejsca na szafki nocne, to dobrym rozwiązaniem jest łóżko z zagłówkiem i półką, gniazda i przełączniki można ulokować właśnie tam, jeśli nie ma na nie miejsca po bokach na ścianie a dodatkowa półka pozwoli na odłożenie na noc telefonu wody czy okularów.
15 Otwarty drążek w pralni jest bardzo wygodny do suszenia delikatnych rzeczy, których nie można suszyć w suszarce bębnowej, wygląda bardziej estetycznie niż składane suszarki ze sklepu;
16 Kiedy nie ma gdzie postawić lustra postaciowego w korytarzu, można zrobić montaż takiego lustra na drzwiach wejściowych, a mały hol wejściowy natychmiast powiększa się wizualnie.
17 Warto zastosować drzwi przesuwne, zwłaszcza wtedy kiedy jakieś pomieszczenie będzie otwarte przez większość czasu, ale tylko sporadycznie czasami trzeba je zamknąć. Takie drzwi nie zajmują miejsca na podłodze, pełnią funkcję podziału na strefy i mogą być większe niż klasyczne skrzydło drzwiowe.
Mam nadzieję że porady były pomocne.
Pozdrawiam Ksenia Sazonova.